Wednesday, January 15, 2014

27 stycznia Warsztaty Poetyckie. Poetry Workshop.


The Polish Arts and Poetry Association in Chicago                                                                                                                                                 Poetry Workshop (35) ------Warsztaty Poetyckie                                     

                                                 chicagopolishpoetry@gmail.com 

                                                            Zapraszamy           

 

„Platon, syn Aristona, najpierw zajął się twórczością poetycką i pisał w metrum heroicznym. Spalił jednak z pogardą te próby, gdy porównując je z eposami Homera stwierdził, że o wiele im ustępują. Przypadkiem usłyszał Sokratesa i od razu uwiedziony czarem jego syreniej pieśn zupełnie zaniechał pisania poezji i odtąd oddał się filozofii”. Unikalne trzygodzinne warsztaty poetyckie prowadzone przez Adama Lizakowskiego.

 

Pisząc wiersz wielu ludzi używa tych samych „oklepanych zwrotów”, figur retorycznych, co inni, a nie jest to "dobry wiersz". Pisząc wytężmy nasz umysł i postarajmy się ze wszystkich sił, aby nadać tekstowi nieszablonowy charakter. Dobry wiersz to przede wszystkim temat, który poeta musi „czuć”. Jeśli nie czuje, lub nie wie o czym pisze to poniesie porażke. Dobry wiersz to dobry pomysł, zdolność wysłowienia się, czyli co potrafimy powiedzieć na wybrany przez nas temat tj.  wiersz. Nie ma „złych tematów”  wiersz o butach jest tak samo ważny jak wiersz o utracie ojczyzny lub o Bogu. Dobry wiersz  to oryginalny, unika banału, jest świeży, odkrywczy, potrafi wzbudzić emocje i zadumnę. Każe  czytelnikowi zastanowić się nie tylko nad tym co poeta miał na mysli, ale także nad tym co poeta napisał nowego np. o swojej nowej miłości, która jest stara jak ludzkość.

 

Omawianie wierszy Jacka Gutorowa pt. Czytajac Homera, Dziecinstwo Na Wsi, Ewolucja i Nieopowiedziana historia. Także wierszy Stanisława Barańczaka pt. Sam sobie winien, Na tej czereśni czerwień oraz Ugryżć się w język.  

 

Medialnym sponsorem warsztatów  jest  program  radiowy Sylwestra Skóry O Nas dla Nas nadawany  od poniedziałku do piątku  w godzinach  2pm - 4 pm ze stacji radiowej WPNA 1490 AM,  “Radio Przeciek” Jarka Maculewicza nadawany od poniedziałku do piątku  w godzinach 2 pm – 3 pm ze stacji radiowej WNWI 1080 AM,  Najstarsza gazeta codzienna w języku polskim  (106 lat)  “Dziennik Związkowy”,  internetowy Polish News, Krystyny Teller  oraz tygodnik  “Super Express”.                                                    

            Jezuicki Ośrodek Milenijny –  5835 W. Irving Park Rd., Chicago, IL    

                                 Poniedziałek 27 stycznia 2014 r., godz. 6.30 PM          

                                  po więcej informacji dzwoń  773 804 8135

 

Uwaga!!!
Semestr  zima - wiosna 2014  zawsze w poniedziałki.

 Styczeń 10,17,  Luty 10, 24,  Marzec 5, 24, Kwiecień 7, 21, Maj 5, 19 , Czerwiec 2, 16.                        

1 comment: