Monday, January 27, 2014

CZESLAW MILOSZ PO AMERYKANSKU W RADOMIU. ZDJECIA ADAMA LIZAKOWSKIEGO.

Nowa wystawa w Łaźni. Czesław Miłosz po amerykańsku

kmw
24.01.2014 , aktualizacja: 24.01.2014 15:05
A A A Drukuj
Czesław Miłosz w Nowym Jorku, 1983
Czesław Miłosz w Nowym Jorku, 1983 (Fot. Czesław Czapliński / FOTONOVA)
Galeria Łaźnia zaprasza w piątek wieczorem na wernisaż wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi.
Wystawa poświęcona jest amerykańskiemu epizodowi z życia Czesława Miłosza. Nosi tytuł "Miłosz po amerykańsku. Życie prywatne noblisty na fotografiach z archiwów Andrzeja Miłosza i Adama Lizakowskiego".

Fotografie przedstawiają Czesława Miłosza w codziennych sytuacjach życiowych. Widzimy noblistę na tarasie domu, we własnym ogrodzie, idącego ulicą, podczas spotkania z czytelnikami w San Francisco. Z fotografii płynie przekaz pełen naturalności, autentyzmu i prostoty. Zdjęcia stanowią fragmenty dwóch niezwykle ciekawych archiwów. Jednym z nich jest "Fotonotatnik Adama Lizakowskiego", młodego wówczas poety, który zaraz po stanie wojennym wyjechał do USA i zamieszkał najpierw w San Francisco, potem w Chicago. Drugi zbiór fotografii został wykonany w latach 70. i 80. XX wieku przez brata noblisty, Andrzeja Miłosza, dziennikarza i dokumentalistę. Zaprezentowane będzie również zdjęcie z pierwszego pobytu Czesława Miłosza w USA, wykonane w konsulacie polskim.
Organizatorem wystawy jest American Corner Radom, RKŚTiG "Łaźnia", partnerem Konsulat Generalny USA w Krakowie, a kuratorem Jacek Czarnik z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

W programie wernisażu również wykład dr Ewy Kołodziejczyk, poświęcony amerykańskim wątkom w twórczości poety, oraz recytacja wybranych utworów Czesława Miłosza w wykonaniu aktora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego - Kamila Woźniaka.

Wernisaż w piątek o godz. 18 w Galerii Łaźnia (ul. Traugutta 31/33) na I piętrze. Radom.


Cały tekst: http://radom.gazeta.pl/radom/1,35216,15332000,Nowa_wystawa_w_Lazni__Czeslaw_Milosz_po_amerykansku.html#ixzz2rd4LcJR1

No comments:

Post a Comment